admin

Temel bir kavram

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Her hareket edeni bir hareket ettiren vardır. Bu şekilde geriye doğru gidersek çelişkide kalırız çünkü en başa hiç ulaşamayız. Yani konu çözümsüz kalır. Ancak ve ancak, en başta hareket ettirilmeye muhtaç olmayan bir varlığı kabul edersek, o zaman problem çözülür.

Ayet-el Kürsi bu konuya açıklık getirir. Yani Allahı tanımlar, hep varolduğunu söyler, işte bu yüzden o anahtar bir ayettir.

Başka bir örnek…

100 yıl önce bir araba yaptığınızı düşünün. Bu konuda bilgiiniz çok azdı ve çok emek sarfettiniz. Şimdi 50 yıl önce yaptığınızı düşünün. Bilginiz daha fazla ve daha az efor sarfettiniz. Şimdi bugün bir araba yaptığınızı düşünün. Bu konuda artık bilginiz çok falza ve çok az bir emek ile arabayı yapabiliyorsunuz. Bundan 100 yıl sonra bilginiz daha da artacak ve harcadığınız emek daha da azalacak.

Yani yeterli zaman verildiğinde, herşeyin içindeki bilgi oranı %100 olur. (Zaten o yüzden Kuran oku ile başlar ve ilk 5 ayetinde okumak, bilmek, kalem, öğretmek sözleri geçer ama o ayrı konu şimdi)

Kuran’da Allah evreni yaratırken ona zor gelmediğini ve sadece OL dediğini söylüyor. Neden? Çünkü O’nda onu yaratmanın bilgisi vardır.

Peki madem öyle, o bilgiye sahip başka bir varlık da bunu yapamazmıydı?

İşte orada Ayet-el Kürsi devreye girer. Allah’ı tanımlar, konuyu kapatır.

Esenlikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.