admin

Bilmek, İnanmak ve Televizyonlar

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Fatih Sultan Mehmet bilgisi ve aklı olmasa o büyük topları nasıl yaptıracaktı? Gemileri karadan nasıl geçirecekti?

Kutsal kitabimiz Kuran ‘Oku’ ile başlar ve hemen ardından kalemle öğretmekten bahseder… yani oku diyip hemen ardından yazmak ve öğretmekten bahseder…. Bir düşünün önemini… Yüce Allah ilk olarak bunu soyluyor bize, herşeyden evvel ! Bir dakika gözünüzü kapatın ve düşünün bunun önemini !

Kainata OL dedi ve yarattı. Bu O na zor gelmedi. Neden çünkü onu yaratmanın bilgisi Onda vardır, sınırsız kudretinin yanında.

Bilgi !

Çevrenize bakın, şu anda gördüğünüz herşey bilgiden oluşur. Eliniz, masanız, sandalyeniz, arabanız, saç teliniz, yıldızlar….

Bundan 100 yıl önce bir araba yaptığınızı düşünün… Çok efor sarfedecektiniz ve bilginiz azdı. Sonra 50 yıl öncesini düşünün. Sarfettiğiniz emek azaldı, çünkü daha fazla biliyordunuz. Şimdide bugünü düşünün. Çok az bir emekle fabrikada neredeyse otomatik yapılıyor, ve bilginiz çok fazla bu konuda. Bundan 100 yıl sonra ise belki OL diyeceksiniz ve o araba olacak.

Yani yeterli zaman geçtiğinde herşeyin içindeki bilgi oranı % 100 e yaklaşır.

İşte Allah’ta bilgisi ile OL dedi ve kainat oldu.

Bilginin bu kadar önemli olması görüldüğüne göre, Allah bize kitabını indirince ilk ne dedi?

OKU !

İşte bu… sonsuz Kuran mucizelerinden biri daha ilk ayette başlamış…

Peki… okuyormuyuz?

Bugün müslüman ülkelermi yoksa olmayan ama daha ileride olanlarmı okuyor… biz dinimizin ilk emrini bırakmışız, başkası uyguluyor, keyfini de onlar sürüyor ileri olmanın …

Bugün artık hangi çağdayız? Bilgi çağında…

En büyük şirketler hangileri artık? Bilgi işleyenler yada üretenler….

Pekii….

Bugün Türkiye’de televizyonlarda bilimle teknoloji ile alakalı programların toplam süresi, futbol yorumlarının, yarışmaların, evlendirme programlarının, dizilerin, sözde dini programların (sözde diyorum çünkü bunlar hiç bilmekten okumaktan bahsetmezler, sakız orucu bozarmıya, hangi duayı haftanın hangi günü kac kere okursam nelere iyi gelire odaklanırlar çoğu) 100 de 1 i dahi değildir.

Kitabimiz Kuran, okumaktan yazmaktan öğrenmekten bahsetmiyormu daha ilk cümlelerinde? Bahsediyor. İlk emir olarak okumayı söylüyormu söylüyor….

Peki biz nasıl müslümanız ki, hergün beyinlerimizin içine saatlerce yayın yapan bu televizyonların en ufak yararlı bir bilgi içermeyen, yararlı hiç bir şey öğretmeyen boş yayınlar yapmalarına izin veriyoruz? Buna izin veren yöneticiler bu durumu göremiyormu bilmiyormu? Peygamberimiz olsa ne derdi?

Dünyada bilim ve teknoloji aldı başını gidiyor ve bu da gitgide hızlanarak oluyor. Bu o ülkelerin yaptıkları silahlara da yansıyor.

Türk milleti ve askeri kahramandır, imanlıdır, Türk milleti tarihte 16 devlet kurdu.. Orta Asyadan Avrupa ortasına dek hukum surdu. o ayrı ama bilim ve teknoloji artık bu sınırları çok zorlar hale geldi. Aklımızı acilen başımıza almalıyız.

Ulkemizde bilime ve okumaya yeteri kadar önem ve tesvik verilmeli ve boş televizyon programları kaldırılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.