editor

NASA üzerinde su = hayat olabilecek birbirine çok yakın gezegenler buldu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA, bugün yaptığı açıklamada, aynı yıldız etrafında dönen, büyüklükleri dünyamıza çok yakın olan vede yörüngeleri de birbirine yakın ve sıvı haldeki suyun oluşabileceği bölgede olan 7 gezegen bulduğunu açıkladı. Gezegenlerde sıvı halde su olduğu doğrulandığı takdirde, bu oralarda en azından mikroorganizme şeklinde hayatın olabileceği anlamına da gelebilecek.

Gezegenlerin etrafında döndükleri güneş bizim güneşimize göre daha küçük olsada, gezenegnerin yöringelerinin güneşlerine çok yakın olmasından dolayı bulundukları bölge sıvı haldeki suyun olmasına imkan verebilecek gibi duruyor NASA bilim adamlarına göre.

TRAPPIST-1 adı verilen güneş sistemi, bize astronomik değerler göz önüne alındığında hayli yakın – sadece 40 ışık yılı mesafede. NASA’lı yetkililer, 2018 de uzaya fırlatılacak yeni bir teleskop ile gezegenlerin özelliklerinin daha detaylı olarak inceleneceğini, ve daha şimdiden de elimizdeki Hubble gibi teleskoplarla ilginin bu gezegenlere yoğunlaştırılacağını belirttiler.

Aşağıda, bulguların ışığında NASAlı ressamlar tarafından gerçekçi olarak çizilen resimleri görüyorsunuz:

Kaynak : NASA
www.nasa.gov

Kaynak : NASA
www.nasa.gov

Kaynak : NASA
www.nasa.gov

You must be logged in to post a comment Login