editor

Moskova

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Moskova gerçekten çok çok büyük bir şehir. Ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın. Mükemmel bir metrosu var (hem çok büyük hem de çok güzel), ve eğer metro ile hareket ederseniz, ki bu mutlaka tavsiye edilir, o zaman her yere çok rahatlıkla erişirsiniz. Moskovada ingilizce yada latin harfleri hemen hiç bir yerde, turistik yerlerin çoğu dahil görülmez, bu sebeple, yarım saatinizi ayırıp rus harflerini çalışmanız önerilir, korkmayın hepsini değil, zaten alfabenin yarısı bildiğiniz harflerdir, gerisini de çalışıp birkaçını dahi öğrenseniz, herşeyi yolunuzu bulacak kadar okuyabilirsiniz.
Evet, metro hem taksinin 20 katı ucuz, hemde çok hızlı ve büyüktür o sebeple, mümkün olduğu kadar kullanın. Metro gece 1 ile sabah 6 arası çalışmaz. O durumlarda taksiye mahkumsunuz. Rus olmadığınızdan illa ki fazla para ödersiniz, her seferinde pazarlık yapın. İngilizce “How much” yerine rusça “kaç” anlamına gelen “skolko” ile konuşmaya başlarsanız, daha en baştan “how much” diyenlere göre bir %10 indirimi zaten alırsınız, her ne kadar yinede turist tarifesi duysanızda. Çünkü bir “skolko” sizi rus yapmaz, ama yinede %10 aşağıdan başlatır pazarlığı.
Hele birde gideceğiniz yeri bir metro istasyonuna referans vererek söylerseniz, bu daha da yardımcı olabilir. Yani özetle, tek kelime bilmeyen saf Turist gibi davranmayın, birkaç saat ayırıp en azından birkaç kelime öğrenin evde dizi izleyeceğinize yada saçma sapan şeylere gereksiz vakit harcayacağınıza.

Moskova gece hayati icin moskova gece hayati isimli yazimiza bakin

Moskovanin metrosu gece 12 yada 1 de kapanip sabah 5-6 gibi aciliyor.
Havaalanlarindan taksiye gercekten gerek yok. Bosuna 80-100 dolar vermeyin yazik. Tek yapacaginiz, vko, svo, yada dme yani moskovanin uc havaalanindan hangisi olursa olsun, o havaalanindan sehre trenle gelmek. Fiyati 320 ruble yani 10$ (2013). Taksiye gercekten gerek yok, paraya yazik. Vko ve svo havaalanlarindan gittim vede geldim. Vko havaalanindan olan tren (bu havaalanindan sehir merkezine olan trenlere “aeroexpress” deniyor) tam 35 dakikada sizi kievskaya tren istasyonuna getiriyor. zaten onun hemen yaninda yine kievskaya ismindeki metro istasyonu var. Oraya 2 dakikada yurunuyor. Kolaylik acisindan yazayim, moskova metro haritasina bakarsaniz bu istasyon kahverengi mavi ve lacivert renkli hatlarin kesistigi yer. Ordan metro ile istediginiz yere gidersiniz. Ayni sekilde svo havaalanindan seyahat ederken de oradan gelen aeroexpress treni tam 35 dakikada sizi belaruskaya tren istasyonuna getiriyor ve yine onun hemen yaninda da belaruskaya metro istasyonu var zaten (yesil ve kahverengi hatlarin kesistigi yer – kahverengi hat daire seklinde oldugundan iki tane var, bu kuzeyde yani yukarda olani haritada). Aeroexpress trenlerini havaalanindan cikarken goreceksiniz zaten tabelalarda. Onlari takip edin, biletinizi alin ve trene binin. Merak etmeyin hic bir yerde durmuyor, sadece en son yazdigim istasyonlarda duruyor yani iki nokta arasinda calisiyor sadece yani trene binersem istasyonu kaciririm endiseniz olmasin. Bu bilgilerle mesela ayni gun vko havaalanina inip svo dan baska bir yere gitmek icin, yaptigim sey, vko dan aeroexpress trenine binip, kievskaya da inip ordan metro ile kahverengi hatti kullanarak belaruskaya istasyonuna gidip oradan da svo ya aeroexpress trenini almak oldu.

Aeroexpress trenleri her yarim saatte bir, iki yonden de kalkiyor ancak dikkat edin pazar her saat basina dusuyor. Ayrica oglen de bir sefer eksik 12 civarinda sanirim. Sabah 6 ile gece 24 arasi calisiyorlar vede degilsede o civarda saatlerde yani ucusunuz bu saatlere yakinsa zaman cizelgesine bakip planinizi yapin.

Moskovadaki metro istasyonu, sovyet doneminden dolayi mesela ukrayna kievdeki ile tamamen ayni yapiya gorunume ve sisteme sahip ancak tek fark burada kievdeki gibi ingilizce harfler ve anonslar yok. Hersey tamamen rusca. Cok guzel bir sekilde ve cook derinlere insa edilmis, cok uzun yuruyen merdivenler ile inip cikiliyor ve icerinin mimarisi de cok guzel.

You must be logged in to post a comment Login