editor

Osmanlı Bilim Adamları

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Akşemseddin (1389 – 1459): Tıp Bilgini. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in hocası. Mikropların avrupada deney ile keşfinden 200 yıl önce bunların varlığını dile getirmiştir.

Akşemseddin, Antonie van Leeuwenhoek‘in yaklaşık iki asır sonra deneyle keşfettiği mikrobu, Maddetü’l-Hayat adlı eserinde yıllar öncesinde dile getirdi:

Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatadır. Hastalık, insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma, gözle görülmeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.[25][26] . Kaynak : tr.wikipedia.org

Hezarfen Ahmed Çelebi (1609 – 1640): Uçuş mekaniğini inceleyerek 1632 yılında, Sultan 4. Murad zamanında rüzgarlı bir günde Galata Kulesinden kendini bırakarak üsküdara inmiş ve 3358 metrelik bir uçuş gerçekleştirmiştir.

Mimar Sinan (1489 – 1588): Osmanlı başmimarı. Eserlerinde zamanının en üstün inşaat tekniklerini kullanmıştır. Başyapıtı olan selimiye camiinde kubbenin genişliği 31.5 metredir ve Ayasofa kubbesinin genişliği bin yıl sonra bu sayede ilk olarak geçilmiştir.

Piri Reis (

devam edecek… lutfen sonra tekrar gelin… hatta her gun gelin

You must be logged in to post a comment Login